Jozef Korený
Autorské stránky


Letecká havária lietadlá Lisunov LI - 2Dňa 9. októbra 2017 uplynulo 73 rokov od leteckej havárie lietadlá Lisunov - LI - 2 vo Vysokých Tatrách.
Na pomoc Slovenskému národnému povstaniu odletelo z letiska Kroscienka na Tri Duby lietadlo Lisunov LI - 2 na jeho palube boli príslušníci delostreleckého oddielu 2. čs. paradesantnej brigády v ZSSR. Lietadlo pre veľmi zlé poveternostné podmienky havarovalo 9.10.1944 na Zadnom Gerlachu. Zahynulo 16 príslušníkov 2. čs. paradesantnej brigády a 6 príslušníkov ČA.
Členovia osádky lietadla
por. S.V. Jegorov - veliteľ lietadla
ppor. J.F.Gladkij - druhý pilot
por.G.V.Solodov - navigátor
por. S.D.Borodynja - palubný mechanik
seržant V.T.Petrov - radista - strelec
riadovoj / vojak / V.P.Gorlov - vzdušný strelec
Príslušníci delostreleckého oddielu 2. čs. parabrigády
kpt. Ladislav Pfliegel - veliteľ výsadku
čat. Koloman Butyka, čat. František Holek, čat. František Danielik, des. Aliz Vontorčík, des. Pavel Híreš, slob. Jozef Krško, voj. Július Červený, voj. Štefan Blcha, voj. Vladimír Novák, vojak Peter Rusnák, voj. Jozef Svoboda, vojak Oldřich Černohub, voj. Václav Šťastný, voj. Oldřich Řeha a voj. Kazimír Hanbálek. V roku 1946 boli pozostatky obettí znesené a pochované na cintoríne v Gerlachove. Túto leteckú tragédiu pripomína pamätník v Tatranských Zruboch.
Pri návšteve Vysokých Tatier zastavte sa a položte kvietok na hrob a pamätník padlým hrdinom SNP.
npráp. v.v. Jozef Korený - Klub vojenských veteránov pri PK TrenčínAutor: Jozef KORENÝ, Trenčín.

Toto dielo chráni Autorský zákon.
Autorovi patria práva hlavne podľa autorského zákona (618/2003 v aktuálnom znení), najmä
označenie autorstva, nepozmeňovanie diela, udeľovanie súhlasu na verejný prenos a iné rozširovanie, a právo na odmenu za využitie diela.      <<  Návrat späť na vrch tejto strany                <<    <<  Návrat na hlavnú stránku


 

Nižšie nasleduje prípadná reklama poskytovateľa: